Jeg syntes jo at Single hand speyen, var god på vanlige kast også. Basically vil en line som XO, med mye vekt i front være bedre på å få ut større fluer og nymferigger med dupp osv. Men vil lande hardere i vannet med små fluer. På den annen side så kan den rulle over lengre fortommer, så du kan kompensere på den måten.
Jeg tenker at en mindre aggressiv tapering er flott på en myk stang, siden den er lettere å spenne opp uansett.
Så en gjennomgang av Klinkenberg hvor han sammenlignet SA mot Rio Technical trout. Da er SA faktisk tyngre og tykkere.
https://farbank.com/products/rio-elite-technical-trout
Rio lina er ikke like rå på vannkast. Men god nok. Ser også at Singel hand Spey sin profil er laaaaang. 18 fot gradvis økning.
https://www.sportfish.co.uk/rio-elite-single-hand-spey-floating-fly-line.html?nosto_source=cmp&nosto=660671309&_gl=1*g0dst8*_up*MQ..*_gs*MQ..&gclid=CjwKCAjw87XBBhBIEiwAxP3_A1r-sW8FKunYnxyS9JFoKfgJZPU9baAkuoGV1dH96MVtXojjVSlCxxoCfyoQAvD_BwE&gbraid=0AAAAAD-rmTA8YNGfVrSfZanOHpzkbh7bs
Utfordringen blir sånn sett å vurdere om vision vil være bra nok som den er. Vannkast er mer en backup for meg og overhode benyttes i 90% av tilfellene. Synes ofte at SA og Rio er en halv til hel klasse tyngre enn jeg ønsker. (Derfor er singel hand spey solgt)
Jeg brukte en Patagonia Atom sling i flere år. Den er åtte liter, og jeg hadde plass til det jeg ønsket av stæsj samt matpakke og en liten thermos. Men med en gang jeg ønsket “bitte litt mer” på tur, ble den knapp. Så nå er det sekk og GL Experience vest som gjelder.
Jeg har kjøpt en chestpack (visions mycket bra) som jeg skal teste i elva i sommer - denne fungerer også bra sammen med sekk. Sitter høyere på brystet, så man kan vade dypere uten at stæsjet blir vått.